Od projektu UX do grafiki: nie zaczynaj budowy domu od dymu z komina

Odwrócony dom

Interfejs użytkownika to wszystko, co pośredniczy w relacji między użytkownikiem a narzędziem, suma wszystkich interakcji. Co jednak widać na pierwszy rzut oka? Grafikę — obrazki, ikony, kolorowe kształty i tym podobne. Być może dlatego tak łatwo pomylić projektowanie UX z projektowaniem graficznym.

Budowy domu nie zaczyna się od dymu z komina, lecz od dobrego projektu i solidnych fundamentów. Podobnie musi być w przypadku interfejsu. Jeśli pierwszym krokiem projektanta jest stworzenie pięknej grafiki, ze starannie dobranymi fontami, piękną paletą kolorów i drobiazgowo dopieszczonymi ikonami, oznacza to tyle, że ktoś próbuje dobierać kolor ścian, jeszcze przed rozmową z architektem. Można to robić, i nawet może to sprawić przyjemność, nie warto jednak jeszcze kupować farby. Zanim dojdzie do malowania,  wiele nieprzewidzianych rzeczy może się wydarzyć. Podobnie jest z projektowaniem interfejsów — warto już na początku prac rozważyć wizualną koncepcję serwisu, jednak nie warto poświęcać jej zbyt wiele czasu, jeśli nie mamy opracowanych solidnych podstaw. Bo istotą projektowania UI/UX nie jest i nie powinna być grafika. Kluczowa jest niewidzialna struktura kryjąca się pod powierzchnią.

A przecież tak wiele rzeczy trzeba uwzględnić, by zaprojektować solidny interfejs. Rzućmy okiem na 5 obszarów kluczowych dla dobrego projektu.

Czytaj dalej

Podziel się tym artykułem:

UX czyli sekret innowacyjności

Innowacyjność w IT to drażliwy temat. Widać to przy każdej premierze flagowego smartfonu. Błyskawicznie rozpalają się święte wojny: iOS vs Android, Apple vs Google vs Microsoft, iPhone vs Galaxy, itp. I powraca pytanie, która to firma jest najbardziej innowacyjna? Niestety dyskusja szybko przestaje toczyć się wokół faktów, bo do głosu dochodzą emocje, przekonania i ideologie. Gdy jednak spojrzymy na temat z szerszej perspektywy, ponad ulubionymi kultami technologicznymi, okazuje się, że wiele sporów bierze się z różnic w rozumieniu innowacyjności.

Czym zatem jest innowacja, kogo na nią stać i dlaczego Apple nadal wygrywa z konkurencją? Zobaczmy.

Czytaj dalej

Podziel się tym artykułem:

Po co mi właściwie cały ten UX?

UX — co to i po co to?

UX to aktualnie modne hasło sprzedażowe. „Buzzword”, którym chętnie przerzucają się technologicznie uświadomieni blogerzy w burzliwych dyskusjach pod własnymi wpisami. Nowocześnie brzmiąca fraza, która nadaje zachodniego sznytu kolejnym portalowym zestawieniom zawodów przyszłości. Punkt w kosztorysie, chętnie dopisywany przez pracowników agencji interaktywnych i projektantów stron internetowych.  Ot, kolejna etykietka przylepiana temu, co dobrzy projektanci dostarczali od dawien dawna — dobrym projektom dopasowanym do potrzeb klienta, użytkowników oraz zgodnych z aktualnymi trendami estetycznymi.

Wszystkie powyższe stwierdzenia są prawdziwe. I zarazem kompletnie chybiają istotę rzeczy.

Czytaj dalej

Podziel się tym artykułem: